"Kəndimizə gedən yol" mobil film müsabiqəsinin qalibləri açıqlanıb
Dövlət Turizm Agentliyi və APA “Media Group”un birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən "Kəndimizə gedən yol" mobil film müsabiqəsinin qalibləri məlum olub.
APA xəbər verir ki, qaliblərin təqdimat mərasimində ölkənin tanınmış rejissorları, kinoşünaslar, yazıçı və şairlər, həmçinin müsabiqəyə marağı olan qonaqlar iştirak edib.
Çıxış edən müsabiqənin direktoru Orxan Məmmədli ideyanın yaranmasından bəhs edib: "Mobil telefonla çəkilən materiallarda onsuz da müəyyən mənada film adına nəsə olur. Sadəcə onu doğru yönləndirmək və doğru şəkildə görmək lazımdır. Biz də düşündük ki, belə bir müsabiqəni ərsəyə gətirmək lazımdır".
“APA Media Group”un baş direktoru Nurşən Quliyev, öz növbəsində, müsabiqənin faydalı tərəflərindən danışıb: "Ölkəmizin görülməmiş, gəzilməmiş yerlərinin üzə çıxarılması, özünəməxsusluğunun göstərilməsi üçün bu müsabiqə lazımlı bir layihədir. Onun əsas faydalı tərəflərindən biri turizm sahəsinin media ilə əməkdaşlığının artırılması, yeni layihələrə yol açılmasıdır. Arzu edək ki, bu cür müsabiqələr tendensiya halını alsın, davamlı olsun".
Dövlət Turizm Agentliyinin sədrinin müşaviri Kənan Quluzadə çıxışında layihənin böyük marağa səbəb olmasına diqqət çəkib.
"Bu cür layihələr turizm baxımından da, faydalıdır. Müsabiqədə iştirak edənləri, o cümlədən qalibləri təbrik edirəm. Layihənin davamlı olmasını arzu edirəm", - Kənan Quluzadə qeyd edib.
Münsiflər heyətinin üzvü, Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının katibi, kinorejissor Əli İsa Cabbarov isə gələcək layihələrdə Azərbaycan Kimematoqrafçılar İttifaqı adından lazımi dəstəyi verəcəklərinə hazır olduqlarını bildirib: "Vətənə nə zamansa mobil telefonun gözü ilə baxmaq lazımdır. Buna ehtiyac var. Bəzəkli görüntüləri onsuz da televizorda görürük. Dediyim kimi, davamlı olsun və gələn dəfələrdə AKİ olaraq layihəyə hər cür dəstək verməyə hazırıq".
Çıxışlardan sonra qaliblərin adları açıqlanıb və mükafatlandırma baş tutub.
Sosial mediada onlayn səsvermənin qalibi "Kəndimizə gedən yol" filmi ilə Sərvər Abdullayev olub.
Üçüncü yerə ortaq müəllifliklə Elvin Məcidli və Dilavər Manafov "Tut yolu" filmi ilə layiq görülüb.
İkinci yer üzrə münsiflərin qərarına əsasən, iki nəfər qalib seçilib.
Bunlar "Kəndimizə gedən yol - Qələbin" filmi ilə Xəyal İsgəndərov və "Bal yolu" filmi ilə Orxan Sadıqovdur.
Müsabiqədə birinci yer isə "Bir dəfə Nicdə" filmi ilə Xəyyam Mazanova (Ömər Xəyyam) verilib.
Qeyd edək ki, müsabiqənin münsiflər heyətində kinorejissor Əli İsa Cabbarov, kinoşünaslar Sevda Sultanova və Aygün Aslan yer alıb.

Winners of the mobile film competition “Road to Our Village” announced
The winners of the mobile film competition “Road to Our Village”, jointly organized by the State Tourism Agency and APA Media Group, have become known.
The award ceremony was attended by famous directors of the country, film critics, writers, and poets, as well as guests who showed interest in the competition.
During his speech, competition director Orkhan Mammadli spoke about the idea of ​​creating the competition: “In the materials shot on a mobile phone, in a sense, something like a film is already happening. All you have to do is guide and view it in the right direction. We decided that we needed to hold such a competition.”
General Director of APA Media Group Nurshan Guliyev spoke about the useful aspects of the competition: “This competition is a necessary project for identifying unexplored corners of our country and demonstrating their uniqueness. One of the main useful aspects of the competition is the expansion of cooperation between the tourism sector and the media and the opening of new projects. We wish that such competitions become a trend and are held all the time.”
Kanan Guluzadeh, advisor to the chairman of the State Tourism Agency, drew attention to the great interest of the project.
"Such projects are also useful from the point of view of tourism. I congratulate those who took part in the competition, including the winners. I wish the project to be sustainable," said Kanan Guluzadeh.
Jury member, secretary of the Azerbaijan Cinematographers Union, and film director Ali Isa Jabbarov said that they are ready to provide the necessary support on behalf of the Azerbaijan Cinematographers Union in future projects: “You need to admire your homeland through a mobile phone. It's necessary. We already see beautiful images on TV. As I noted, we are ready to provide all possible support to the project so that it is permanent.”
After the performances, the names of the winners were announced and the award ceremony took place. The winner of the online voting on social networks was Sarvar Abdullayev with the film “The Road to Our Village.” Third place went to the film “The Mulberry Path” co-authored with Elvin Majidli and Dilaver Manafov.
By the decision of the jury, two authors received second place. This is Khayal Iskenderov with the film “The Road to Our Village - Gelebin” and Orkhan Sadigov with the film “Honey Road”.
First place in the competition went to Khayyam Namazov (Omar Khayyam) with the film “Once Upon a Time in Nija.”
It should be noted that the jury of the competition included film director Ali Isa Jabbarov, and film experts Sevda Sultanova and Aygun Aslan.