"Kəndimizə gedən yol" mobil film müsabiqəsinin qalibləri açıqlanıb
Dövlət Turizm Agentliyi və APA “Media Group”un birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən "Kəndimizə gedən yol" mobil film müsabiqəsinin qalibləri məlum olub.
APA xəbər verir ki, qaliblərin təqdimat mərasimində ölkənin tanınmış rejissorları, kinoşünaslar, yazıçı və şairlər, həmçinin müsabiqəyə marağı olan qonaqlar iştirak edib.
Çıxış edən müsabiqənin direktoru Orxan Məmmədli ideyanın yaranmasından bəhs edib: "Mobil telefonla çəkilən materiallarda onsuz da müəyyən mənada film adına nəsə olur. Sadəcə onu doğru yönləndirmək və doğru şəkildə görmək lazımdır. Biz də düşündük ki, belə bir müsabiqəni ərsəyə gətirmək lazımdır".
“APA Media Group”un baş direktoru Nurşən Quliyev, öz növbəsində, müsabiqənin faydalı tərəflərindən danışıb: "Ölkəmizin görülməmiş, gəzilməmiş yerlərinin üzə çıxarılması, özünəməxsusluğunun göstərilməsi üçün bu müsabiqə lazımlı bir layihədir. Onun əsas faydalı tərəflərindən biri turizm sahəsinin media ilə əməkdaşlığının artırılması, yeni layihələrə yol açılmasıdır. Arzu edək ki, bu cür müsabiqələr tendensiya halını alsın, davamlı olsun".
Dövlət Turizm Agentliyinin sədrinin müşaviri Kənan Quluzadə çıxışında layihənin böyük marağa səbəb olmasına diqqət çəkib.
"Bu cür layihələr turizm baxımından da, faydalıdır. Müsabiqədə iştirak edənləri, o cümlədən qalibləri təbrik edirəm. Layihənin davamlı olmasını arzu edirəm", - Kənan Quluzadə qeyd edib.
Münsiflər heyətinin üzvü, Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının katibi, kinorejissor Əli İsa Cabbarov isə gələcək layihələrdə Azərbaycan Kimematoqrafçılar İttifaqı adından lazımi dəstəyi verəcəklərinə hazır olduqlarını bildirib: "Vətənə nə zamansa mobil telefonun gözü ilə baxmaq lazımdır. Buna ehtiyac var. Bəzəkli görüntüləri onsuz da televizorda görürük. Dediyim kimi, davamlı olsun və gələn dəfələrdə AKİ olaraq layihəyə hər cür dəstək verməyə hazırıq".
Çıxışlardan sonra qaliblərin adları açıqlanıb və mükafatlandırma baş tutub.
Sosial mediada onlayn səsvermənin qalibi "Kəndimizə gedən yol" filmi ilə Sərvər Abdullayev olub.
Üçüncü yerə ortaq müəllifliklə Elvin Məcidli və Dilavər Manafov "Tut yolu" filmi ilə layiq görülüb.
İkinci yer üzrə münsiflərin qərarına əsasən, iki nəfər qalib seçilib.
Bunlar "Kəndimizə gedən yol - Qələbin" filmi ilə Xəyal İsgəndərov və "Bal yolu" filmi ilə Orxan Sadıqovdur.
Müsabiqədə birinci yer isə "Bir dəfə Nicdə" filmi ilə Xəyyam Mazanova (Ömər Xəyyam) verilib.
Qeyd edək ki, müsabiqənin münsiflər heyətində kinorejissor Əli İsa Cabbarov, kinoşünaslar Sevda Sultanova və Aygün Aslan yer alıb.

Стали известны победители конкурса мобильных фильмов «Дорога в наше село», организованного совместно Государственным агентством по туризму и «APA Media Group».
Как сообщает АПА, в церемонии награждения победителей приняли участие известные режиссеры страны, кинокритики, писатели и поэты, а также гости, проявившие интерес к конкурсу.
Директор конкурса Орхан Мамедли во время выступления рассказал об идее создания конкурса: «В материалах, снятых на мобильный телефон, уже в некотором смысле происходит что-то наподобие фильма. Все, что нужно сделать, это направить и рассмотреть это в правильном русле. Мы решили, что нужно провести такой конкурс».
Главный редактор «APA Media Group» Нуршан Гулиев рассказал о полезных сторонах конкурса: «Этот конкурс - необходимый проект для выявления неизведанных уголков нашей страны, демонстрации их уникальности. Одной из основных полезных сторон конкурса является расширение сотрудничества туристической сферы со СМИ, открытие новых проектов. Желаем, чтобы такие конкурсы стали тенденцией, все время проводились».
Советник председателя Государственного агентства по туризму Кянан Гулузаде в своем выступлении отметил, что проект вызвал большой интерес.
«Такие проекты полезны и с точки зрения туризма. Поздравляю участников конкурса, в том числе победителей. Желаю, чтобы проект продолжался», - отметил Кянан Гулузаде.
Член жюри, секретарь Союза кинематографистов Азербайджана, кинорежиссер Али Иса Джаббаров сказал, что они готовы оказать необходимую поддержку от имени Союза кинематографистов Азербайджана в будущих проектах: «Нужно любоваться родиной и посредством мобильного телефона. Это необходимо. И без того по телевизору видим красивые кадры. Как я отметил, мы готовы оказать всяческую поддержку проекту, чтобы он был постоянным».
После выступлений были объявлены имена победителей и состоялась церемония награждения. Победителем онлайн-голосования в социальных сетях стал Сарвар Абдуллаев с фильмом «Дорога в наше село». Третье место досталось фильму «Тутовый путь» в соавторстве с Эльвином Меджидли и Дилавером Манафовым.
По решению жюри, второе место получили два автора. Это Хаял Искендеров с фильмом «Дорога в наше село – Гелебин» и Орхан Садыгов с фильмом «Медовый путь».
Первое место в конкурсе досталось Хайяму Намазову (Омар Хайям) с фильмом «Однажды в Нидже».
Отметим, в жюри конкурса вошли кинорежиссер Али Иса Джаббаров, киноведы Севда Султанова и Айгюн Аслан.