"APA Media Group"un layihəsi olan APA Jurnalist Məktəbi layihəsinin ilk məzunlarına sertifikatlar təqdim edilib.
Vüsalə Mahirqızı: APA Jurnalist Məktəbi davam edəcək
Bununla bağlı təşkil olunmuş tədbirdə çıxış edən "APA Media Group"un Baş direktoru Vüsalə Mahirqızı deyib ki, bu gün 20 məzuna sertifikatlar təqdim olunacaq.
"Bu üç aylıq müddətdə bizim məqsədimiz peşəkar, operativ, yeni media standartları ilə işləməyi bacaran jurnalist hazırlamaq üçün ilk addımı atmaq idi. Əlbəttə, jurnalist illərlə topladığı təcrübə, xəbər bazası ilə peşəkarlaşır. Lakin ilk addımların doğru yerdə atılması, doğru təcrübə imkanları jurnalist, xüsusilə xəbər jurnalisti üçün çox vacibdir. Bu, əksər halda jurnalistin sonrakı inkişafını müəyyən edən addım olur", - Vüsalə Mahirqızı qeyd edib.
Baş direktor bildirib ki, layihədə iştirak edən 20 iştirakçıdan 5-i artıq "APA Media Group"un strukturlarında, iki nəfər isə başqa media orqanlarında işə başlayıb: "Bu bizi çox sevindirir. Əminəm ki, bu layihənin məzunlarını tezliklə müxtəlif televiziya, radio kanallarında, agentlik və saytlarda görəcəyik".
Vüsalə Mahirqızı APA Jurnalist Məktəbinin rəhbəri Qabil Abbasoğluna təşəkkürünü bildirib: "Qabil Abbasoğlu təcrübəli jurnalist kimi bu işin təşkilində çox böyük əziyyət çəkdi. Eyni zamanda təcrübəli telejurnalist İlqar Əlfi televiziya işinin təşkili və telejurnalistika ilə bağlı təcrübələrini bölüşdü. Təlimlərdə dəyərli jurnalistlər, yazıçılar təlim iştirakçıları ilə görüşüb, öz təcrübələrini bölüşdülər. “APA Media Group” olaraq biz onların hamısına minnətdarıq".
Baş direktor aprel ayında APA Jurnalist Məktəbinin növbəti təlimlərə başlayacağını da elan edib: "Biz davam edəcəyik. Növbəti məzunlar olacaq. Ümid edirəm ki, bu məktəb yüzlərlə məzunu ilə tanınacaq".
Qabil Abbasoğlu: APA və mən həmişə sizə dəstək olmağa hazırıq
APA Jurnalist Məktəbinin rəhbəri Qabil Abbasoğlu məzunları təbrik edib: "Bu üç aylıq müddətdə davam etdiniz, deməli, bu layihə həm də sizin üçün maraqlı idi. APA və mən həmişə sizə dəstək olmağa hazırıq".
Qabil Abbasoğlu jurnalistikanın çətin peşə olduğunu bir daha xatırladıb: “Bu layihə mənim üçün ilk müəllim təcrübəsi idi. Burda sizinlə birlikdə öyrəndik, müzakirə etdik, layihələr üzərində işlədik. Maraqlı təlimlərimiz, qonaqlarımız oldu. Bilirəm ki, bu təcrübə fəaliyyətinizdə sizə həmişə lazım olacaq. Həmişə öyrənməyə çalışın, bu, jurnalist üçün çox vacibdir".
Məzunlara tövsiyə: Daim öyrənin, araşdırın, mütaliə edin
APA Jurnalist Məktəbinin təlimçisi, telejurnalist Ilqar Əlfi də çıxışında məzunları təbrik edib: "Burda iştirak edən hər bir gənc bizim övladımızdır və mən də həmişə sizə dəstək olmağa hazıram. Jurnalist üçün vacib mühüm bir xüsusiyyəti daşımağı tövsiyə edirəm. Bu parlaq peşədə nəfsinə hakim ola bilmək çox vacibdir. Onu bacaranlar həmişə var olur".
Bahəddin Həziyev: Bu cür məktəbi yaratmaq APA-nın haqqıdır
"Bizim yol" qəzetinin Baş redaktoru, təlimlərdə iştirakçılara ustad dərsi keçmiş Bahəddin Həziyev belə bir məktəbin yaradılmasından məmnun olduğunu deyib: "APA öz dəsti-xətti ilə onsuz da məktəbdir. APA-da onlarla imza yetişib, bu cür məktəbi yaratmaq APA-nın haqqıdır".
Bahəddin Həziyev bildirib ki, bu gün təhsilin əsas hədəfi öyrənməyi öyrətmək olmalıdır: "Əgər öyrənəcəyin mənbəni bilirsənsə, öyrənmək həmişə mümkündü və əlçatandı. Burda Sizə öyrənməyin, araşdırmağın yolları barədə danışıldı".
Bahəddin Həziyev məzunlara uğurlar arzulayıb, gələcək təlimlərdə də iştirak edəcəyini bildirib.
Şərif Ağayar: Öyrənməyə burdan başladığınıza görə peşman olmayacaqsınız
Jurnalist məktəbində ustad dərsi keçmiş, redaktənin sirlərini öyrətmiş yazıçı Şərif Ağayar da məzunları təbrik edib: "Mən əminəm ki, siz gələcəkdə yolunuzun APA-dan düşdüyünə, öyrənməyə məhz burdan başladığınıza görə peşman olmayacaqsınız" deyən Şərif Ağayar bildirib ki, burda xəbər mühiti, peşəkar və sistemli xəbər işi var”.
"Bu sistemli iş də uğurlu nəticə yaradır" deyən yazıçı məktəbin məzunlarına uğur arzu edib.
Könül Cəfərli: Hər bir gənc jurnalistə yolunun APA-dan keçməsini arzu edirəm
Məzunlara telejurnalistika mövzusunda təlim keçmiş jurnalist Könül Cəfərli bu məktəbdə olmaqdan məmnunluğunu ifadə edib: “Hər bir gənc jurnalistə yolunun APA-dan keçməsini arzu edirəm. Bunu sizə, sadəcə, bir təlimçi kimi yox, həm də bu məktəbdən keçmiş biri kimi deyirəm.
APA-da jurnalistin inkişafı üçün olan şərait, özünü ifadə etməyinə tanınan imkanı çox az yerdə tapmaq olur" .
Rövşanə Ağasəfqızı: Burda iştirak edən gəncləri çox parlaq gördüm
Telejurnalist Rövşanə Ağasəfqızı da çıxışında gəncləri təbrik edib: "Mənim üçün yenidən gənclərlə bir arada işləmək çox xoş oldu. Burda iştirak edən gəncləri çox parlaq gördüm. Hər birinizə karyeranızda uğurlar arzulayıram".
Rövşanə Ağasəfqızı məzunlara çox oxumağı, mütaliə etməyi, daim axtarışda olmağı, araşdırmağı tövsiyə edib.
"Xəbərin bir imzası olsaydı, o imza "APA" olardı"
Məzunlar adından çıxış edən İlkin Naib artıq APA İnformasiya Agentliyində əməkdaş olaraq işə başladığını deyib.
O, belə bir fürsət üçün "APA Media Group"a təşəkkürünü bildirib.
"Xəbərin bir imzası olsaydı, o imza "APA" olardı" deyən İlkin Naib istər təlimlərdə, istərsə də iş mühitindəki müşahidəsini bölüşüb: "Burda hamı öyrətməyə çalışır. Kimdənsə öyrənmək istəyəndə həvəslə dəstək görürsən. Bu mühit adama jurnalistikanı sevdirir".
Nurşən Quliyev: Bilin ki, APA adlı bir eviniz var
"APA Media Group"un baş redaktoru Nurşən Quliyev çıxışında məktəbin yaradılmasının məqsədlərindən danışıb, məzunları təbrik edib: "Bu məktəbin yaradılmasının müəyyən riskləri vardı. Çox yaxşı haldır ki, burada ilk gündən qatılan dinləyicilərin əksəriyyəti sona qədər davam etdi".
Nurşən Quliyev qeyd edib ki, indiyə qədər APA-dan çox jurnalistin yolu keçib: "Biz arzu edirik ki, bu məktəbin dinləyiciləri gələcəkdə elə yerlərə çatsınlar ki, onlarla fəxr edək. Bu günə qədər APA-dan böyük jurnalist ordusu keçib. Onların arasında indi dövlət işlərində çalışanlar, başqa saytlarda baş redaktor olanlar var. Biz onların hamısı ilə fəxr edirik. Arzu edirik ki, siz də bu ordunun xatırlananlarından olasınız".
Nurşən Quliyev deyib ki, APA dinləyicilərinə gələcək karyeralarında həmişə dəstək verməyə hazırdır: "Harda olursunuz olun, həmişə bilin ki, APA adlı bir eviniz var. Biz sizə daim dəstək olmağa hazırıq".
"APA Media Group"un Baş direktoru Vüsalə Mahirqızı, "APA Media Group"un Baş redaktoru Nurşən Quliyev, APA İnformasiya Agentliyinin Baş redaktoru Fərid Mirzəyev, APA İnformasiya Agentliyinin redaktoru Ramiz Mikayıloğlu, APA İnformasiya Agentliyinin redaktoru Mirmehdi Ağaoğlu, APA İnformasiya Agentliyinin redaktoru Nigar Abbasova, APA TV-nin direktoru Orxan Məmmədli, "Norma Hüquq şirkəti"nin direktoru, hüquqşünas Şamil Paşayev, "Lent.az" portalının Baş redaktoru Hafiz Heydərov, “Lent.az” portalının redaktoru Azər Hüseynbala, “Vesti.az” portalının Baş redaktoru Nicat Hacıyev, telejurnalistlər Könül Cəfərli, Rövşanə Ağasəfqızı, Almaz Mahmud, Kamran Qasımov, jurnalist Bahəddin Həzi, yazıçı Şərif Ağayar, APA İnformasiya Agentliyinin multi-media redaktoru Vüqar Abışov, marketinq mütəxəssisləri Tural Rüstəmli və Müzəffər Qaraxanlı təlim iştirakçıları ilə öz təcrübələrini bölüşüb, onlara ustad dərsləri veriblər.

Certificates were presented to the first graduates of the APA Journalism School project, which is a project of APA Media Group.
Vusala Mahirqizi: The APA Journalist School will continue
Vusala Mahirgizi, the General Director of APA Media Group, delivering speech at the event organized on this occasion, said that today 20 graduates will receive their certificates.
"During these three months, our goal was to take the first step in training journalists who can work with professional, operational, and new media standards. Of course, a journalist professionalizes through the experience they accumulate over the years, and their news base. However, taking the first steps in the right place and having the right opportunities for experience is crucial for a journalist, especially for a news journalist. This is often the step that determines a journalist's future development," Vusala Mahirgizi emphasized.
The General Director stated that out of the 20 participants in the project, 5 have already started working in the structures of APA Media Group, and two others have started working in other media organizations: "This makes us very happy. I am sure we will soon see the graduates of this project in various television, radio channels, agencies, and websites."
Vusala Mahirgizi expressed her gratitude to the head of the APA Journalism School,Gabil Abbasoghlu: "Gabil Abbasoghlu, as an experienced journalist, put in a great deal of effort in organizing this project. At the same time, experienced TV journalist Ilgar Alfi shared his experience regarding the organization of television work and TV journalism. During the training, valuable journalists and writers met with the participants and shared their experiences. As APA Media Group, we are grateful to all of them."
The General Director also announced that the next training sessions of the APA Journalist School will begin in April: "We will go on. There will be next graduates. I hope this school will be recognized by its hundreds of graduates."
Gabil Abbasoghlu: APA and I are always ready to support you
The head of the APA Journalist School, Qabil Abbasoghlu, congratulated the graduates: "You continued for these three months, and it means this project was also interesting for you. APA and I are always ready to support you."
Gabil Abbasoghlu reminded once again that journalism is a tough profession: "This project was my first teaching experience. We learned together with you, discussed, and worked on projects. We had interesting trainings and guests. I know that this experience will always be useful in your work. Always try to learn, this is very important for a journalist."
Advice to graduates: Always learn, research, and read
The instructor of the APA Journalism School, TV journalist Ilgar Alfi, also congratulated the graduates in his speech: "Every young person who participated here is like our child, and I am always ready to support you. I recommend carrying an important trait for journalists. In this brilliant profession, it is very important to be able to control your desire. Those who can do this will always exist."
Bahaddin Haziyev: Creating such school is APA’s right
The editor-in-chief of "Bizim Yol" newspaper, Bahaddin Haziyev, who held a master class for the participants, expressed his satisfaction with the establishment of such a school: "APA is already a school with its unique style. Many signatures have grown from APA, and creating such a school is APA’s right."
Bahaddin Haziyev stated that the main goal of education today should be teaching how to learn: "If you know the source to learn, learning is always possible and accessible. Here, you were taught about the ways of learning and researching."
Bahəddin Haziyev wished the graduates success and mentioned that he would participate in future training sessions as well.
Sharif Aghayar: You will not regret starting to learn here
Writer Sharif Aghayar, who taught the secrets of editing and held a master class at the journalism school, also congratulated the graduates: "I am sure that in the future, you will not regret that your path began at APA and that you started learning here," said Sharif Aghayar, adding that there is a news environment and professional, systematic news work."
"This systematic work also leads to successful results," said the writer, wishing success to the graduates of the school.
Konul Jafarli: I wish every young journalist that their path would cross APA
Journalist Konul Jafarli, who conducted a training on TV journalism for the graduates, expressed her satisfaction with being part of this school: "I wish every young journalist that their path would cross APA. I say this not only as a instructor but also as someone who has gone through this school.
In APA, the conditions for a journalist’s development and the opportunity to express oneself are very rare to find elsewhere."
Rovshana Aghasafgizi: I found the young participants here very bright
TV journalist Rovshana Aghasafgizi also congratulated the young graduates in her speech: "It was very nice for me to work with young people again. I found the young participants here very bright. I wish you all success in your careers."
Rovshane Aghasefgizi advised the graduates to read a lot, to study, to constantly search, and to research.
"If the news had a signature, that signature would be "APA"
Speaking on behalf of the graduates, Ilkin Naib said that he has already started working as an employee at the APA Information Agency. He thanked APA Media Group for providing him with such an opportunity.
"If the news had a signature, that signature would be "APA,"" said Ilkin Naib, sharing his observations both from the training sessions and the work environment: "Here, everyone tries to teach. When you want to learn from someone, you receive enthusiastic support. This environment makes you fall in love with journalism."
Nurshan Guliyev: Know that you have a home named APA
Nurshan Guliyev, the editor-in-chief of APA Media Group, talked about the goals of creating the school and congratulated the graduates: "There were certain risks in creating this school. It's a great thing that most of the listeners who joined from the first day continued until the end."
Nurshan Guliyev noted that many journalists have crossed their path with APA so far.: "We hope that the listeners of this school will reach such positions in the future that we can be proud of. Until today, a large number of journalists have crossed their path with APA. Among them are those working in state affairs and those who are now editors-in-chief at other websites. We are proud of all of them. We hope that you will also be among those remembered in this army."
Nurshan Guliyev stated that APA is always ready to support its listeners in their future careers: "Wherever you are, always know that you have a home named APA. We are always ready to support you."
Certificates were then presented to the graduates.
Note that the trainings lasted for three months.
The General Director of APA Media Group Vusala Mahirgizi, the Editor-in-Chief of APA Media Group Nurshan Guliyev, the Editor-in-Chief of APA Information Agency Farid Mirzayev, editors of APA Information AgencyRamiz Mikayiloghlu, Mirmehdi Aghaoghlu, and Nigar Abbasova, the Director of APA TV Orkhan Mammadli, the Director of Norma Law Firm and lawyer Shamil Pashayev, the Editor-in-Chief of Lent.az portal Hafiz Heydarov, editor of Lent.az portal Azar Huseynbala, the Editor-in-Chief of Vesti.az portal Nijat Hajiyev, TV journalists Konul Jafarli, Rovshana Aghasifqizi, Almaz Mahmud, Kamran Gasimov, journalist Bahaddin Hazi, writer Sharif Aghayar, the multi-media editor of APA Information Agency Vugar Abishov, and marketing specialists Tural Rustamli and Muzaffar Qarakhanli shared their experiences with the training participants and gave them masterclasses.