"APA Media Group"un layihəsi olan APA Jurnalist Məktəbi layihəsinin növbəti məzunlarına sertifikatlar təqdim edilməsi mərasimi keçirilib.
Qabil Abbasoğlu: Bu təlimdən hər kəs razı qalıb
APA Jurnalist Məktəbinin rəhbəri Qabil Abbasoğlu məzunları təbrik edib.
“Qarşıdan gələn Milli Mətbuat Günü münasibətilə hər birinizi səmimi qəlbdən təbrik edirəm.Bu bayram təkcə jurnalistlər üçün deyil, həm də sözə, xəbərə, informasiyaya dəyər verən hər kəs üçün əzizdir. Bu təlimdə iştirak edən təlimçilərə, master-klassları ilə bizə dəyərli biliklərini paylaşan hər kəsə həm öz adımdan, həm də gənc jurnalistlərimiz adından dərin təşəkkürümü bildirirəm".
Rəşad Məcid: APA məktəbdir
Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid APA Jurnalist Məktəbinin təlimlərini bitirən gənclərin həyatlarını jurnalistikaya həsr edəcəklərinə inandığını bildirib.
“APA yayıbsa, xəbər doğrudur, APA yaymayıbsa, deməli, hələ təsdiqlənməyib. APA-da bu gün istedadlı və perspektivli gənc jurnalistlər çalışırlar. Mən həmişə bununla fəxr etmişəm. Bu ənənənin davam etməsi ilə bağlı Vüsalə xanımla daim söhbətlərimiz olub. Həmişə ona demişəm: “Siz çox böyük savab iş görürsünüz.” APA həqiqətən də bir məktəbdir. İnanıram ki, APA Jurnalist Məktəbini bitirib sertifikat alan gənclər öz həyatlarını jurnalistikaya həsr edəcəklər. Onların bioqrafiyasında APA Jurnalist Məktəbi xüsusi yer tutacaq".
Rəşad Məcid bildirib ki, təlimlər artıq ikinci dəfədir təşkil olunur.
"Əminəm ki, gələcək illərdə də davam edəcək. Bu, Azərbaycan peşəkar jurnalistikasının gözəl bir ənənəsinə çevriləcək. Bu gün özünü “jurnalist” adlandıranlar çoxdur. Lakin informasiya xaosu içində belə, əsl peşəkar medianın qalib gələcəyinə inanıram. Bir daha bütün tələbələri təbrik edir, onlara uğurlar arzulayıram” deyə, Mətbuat Şurasının sədri qeyd edib.
Vüsalə Mahirqızı: Sentyabrdan üçüncü təlimlər başlayacaq
"APA Media Group"un Baş direktoru Vüsalə Mahirqızı deyib ki, birinci təlimi bitirən 15 nəfərdən çox məzun artıq media sahəsində çalışır.
“Birinci təlim üçün 220, ikinci təlimlə bağlı isə 180 CV daxil oldu. İlk təlimi 22 nəfər, budəfəki təlimi isə 18 nəfər bitirir. Bu tələbələrdən ümumilikdə 10 nəfəri APA-da, 6 nəfər isə başqa media qurumlarında çalışır. Vaxtaşırı başqa həmkarlarım da kadr bankları üçün bizim məzunlarla maraqlanırlar".
Vüsalə Mahirqızı bildirib ki, sentyabr ayından üçüncü təlimlər başlayacaq.
"Biz bu dəfə medianın digər sahələrini də əhatə edən bir neçə profilli təlim və kurslar təşkil etməyi planlaşdırırıq. Bu təlimlərdə artıq beynəlxalq tərəfdaşlarımız da olacaq" deyə, Vüsalə Mahirqızı bildirib: "Bu gün məzun olan gəncləri Azərbaycan mediasında peşəkar jurnalistlər və media rəhbərləri kimi görməyi arzulayıram”.
Nurşən Quliyev: Məqsədimiz bu məktəbin davamlı fəaliyyətini təmin etməkdir
"APA Media Group"un Baş redaktoru Nurşən Quliyev APA Jurnalist Məktəbinin uğurlu nəticələrinin olduğunu bildirib:
"Bundan əvvəlki məzunlar artıq müxtəlif media sahələrində çalışırlar. Bu da göstərir ki, APA Jurnalist Məktəbinin uğurlu nəticələri var. Uğurumuzun əsas səbəblərindən biri praktik jurnalistika bacarıqlarının dərindən öyrədilməsidir. Məqsədimiz bu məktəbin davamlı fəaliyyətini təmin etməkdir. Biz fəxr edirik ki, təlimlərimizə qatılan tələbələr indi fərqli sayt və redaksiyalarda çalışaraq “APA Jurnalist Məktəbinin məzunu” adı ilə özlərini təsdiq edirlər".
Almaz Mahmud: Bu cür məktəblər nə qədər çox olsa...
Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri QSC-nin nəzdnindəki Teleradio Akademiyasına rektoru, APA Jurnalist Məktəbinin təlimçisi Almaz Mahmud bildirib ki, tələbələrin bu sahəyə yanaşması, marağı və məsuliyyəti onu sevindirib:
“Dezinformasiyanın qarşısını necə alaq? – bu sual bizi daim düşündürür. Biz inanırıq ki, bu problemin qarşısını almağın ən təsirli yollarından biri məhz APA Jurnalist Məktəbi kimi məktəblərdir. Bu cür məktəblər nə qədər çox olsa, biz dezinformasiyaya qarşı bir o qədər güclü mübarizə apara bilərik. Peşəkar və prinsiplərlə işləyən jurnalistlərin artması informasiya məkanını təmizləmək üçün əsas şərtdir. Arzum budur ki, ölkəmizdə jurnalistika sahəsində yaxşı mütəxəssislər yetişsin, media savadı və məsuliyyəti yüksək olan gənclər formalaşsın".
İlqar Əlfi: Jurnalistika məsuliyyətli işdir
Publisist İlqar Əlfi bildirib ki, jurnalistika məsuliyyətli işdir: "Gənclərə tövsiyəm odur ki, ilk növbədə həyatı, sonra isə insanları öyrənsinlər. Çünki jurnalistikanın incəlikləri çoxdur, amma bunlar bəzən göründüyündən daha dərindir".
"Jurnalistika çox çətin, eyni zamanda vacib peşədir. Bəzən cəmiyyətdə bu sahəyə dəyər verilmədiyini hiss edirik. Bəzən hörmətdən düşdüyünü düşünənlər olur. Bəzən də bu peşə sizi polemikaya çəkə bilər. Amma bütün bunlara baxmayaraq, bu həqiqətən də önəmli və təsirli sahədir. Siz çox vacib işlə məşğulsunuz. Əgər bu peşəni sevərək seçmisinizsə, yolunuz açıq olsun” İlqar Əlfi qeyd edib.
Ramilə Qurbanlı: Bu məktəbin genişlənməsini arzulayıram
Jurnalist Ramilə Qurbanlı qeyd edib ki, APA jurnalistlərin əksəriyyəti üçün məktəb olub.
“APA yaranan gündən jurnalistika məktəbidir. Mən hələ APA-da işləməyə başlamamışdan əvvəl, bir xəbərin doğruluğuna əmin olmaq üçün ilk növbədə APA-nın saytına baxardım. Bu gün də bu ənənəm dəyişməyib. Çox istərdim ki, bu məktəb böyüsün, genişlənsin. Çünki bu məktəbin yetişdirdiyi gənclər gələcəyin mediasına yayılacaq, onun simasını formalaşdıracaq. Bir daha hər birinizi təbrik edirəm! Arzu edirəm ki, bu məktəbi davam etdirəsiniz, onun dəyərlərini yaşadasınız. Və nə vaxtsa hansısa media orqanında çalışanda, o redaksiyalara siz təsir edəsiniz, onlar sizə yox!”.
Bahəddin Həzi: Karyeranız hələ qarşıdadır
Yazıçı-publisist Bahəddin Həzi məktəbin məzunlarını təbrik edib: "Həsən bəy Zərdabinin əkdiyini biz bu gün biçirik. Bu gün bu qrupda keçirilən təlim bizi bir-birimizdən ayırır – amma məqsəd bizi birləşdirməkdir. Sizi mediada hələ çox görəcəyik. Bir yerdə işləyəcəyik, yollarımız yenə kəsişəcək. Biz də bacardığımız qədər sizə öyrətməyə çalışırıq – bildiyimizi paylaşırıq. Mən öz kitabımı sizə hədiyyə edəcəyəm. Bu həm simvolik təşəkkür, həm də yol yoldaşı kimi dəyərləndirilə bilər".
Bahəddin Həzi qeyd edib ki, gənclərin karyerası hələ qarşıdadır: " Mən bu məktəbdə təlim keçməkdən, gənclərlə təcrübəmi bölüşməkdən çox məmnunam".
Afaq Vasifqızı: APA-da təlim almaq bir möhür qazanmaq deməkdir
Tanınmış jurnalist Afaq Vasifqızı qeyd edib ki, APA Jurnalist Məktəbinin məzunları bu brendin təmsilçiləridir: “Jurnalistika təbabət deyil ki, burada resept verilsin. Bu sahədə uğur qazanmaq üçün yalnız qaydaları öyrənmək kifayət deyil. Biz bu təlimlərdə sizə sadəcə yazı yazmağı öyrətmədik. Çünki insanın ya yazı yazmaq bacarığı var, ya da yoxdur. Biz bu məktəbdə həyat haqqında danışdıq Şəxsi təcrübələrimizi bölüşdük. Mən 35 illik peşəkar yolumu sözlə sizə çatdırmağa çalışdım".
Afaq Vasifqızı qeyd edib ki, APA yarandığı gündən jurnalistləri ətrafına toplamağı bacaran media qurumu olub: " APA-nın uğuru odur ki, o, həmişə ən yaxşıları bir araya gətirməyi bacarıb. Buna görə də istehsal etdiyi məhsul yüksək keyfiyyətlidir. APA-da təlim almaq bir möhür qazanmaq deməkdir. Bu həm də bir brendin daşıyıcısı olmaqdır. APA Jurnalist Məktəbinin məzunları bu brendin təmsilçiləridir. Bu böyük bir şərəfdir. Əmin olun ki, həyatınızın gələcək mərhələlərində APA-nın möhürü olan bu sertifikat sizə yol yoldaşı olacaq, qapılar açacaq. Hər birinizə uğurlar arzulayıram”.
Şamil Paşayev: APA-da olmaq böyük uğurdur
Tanınmış hüquqşünas, məktəbin təlimçisi Şamil Paşayev vurğulayıb ki, bu məktəbdə iştirakçılarla onlara lazım olan biliklər bölüşülüb: “APA Jurnalist Məktəbində biz etik kodeks barədə söhbət etdik. Təlimdə kifayət qədər hazırlıqlı gənclər iştirak edirdi. Nəsə öyrənmək, sual vermək istəyən çox idi. APA Jurnalist Məktəbinin tələbəsi olmaq və sertifikatla təmin olunmaq kifayət qədər ciddi uğurdur".

Выпускникам Школы журналистов АПА вручены сертификаты-ФОТО
Состоялась церемония вручения сертификатов очередным выпускникам проекта «Школа журналистов АПА», являющегося проектом APA Media Group.
Габил Аббасоглу: Все остались довольны этим тренингом
Руководитель «Школы журналистов АПА» Габиль Аббасоглу поздравил выпускников. «Искренне поздравляю каждого из вас с наступающим Днем национальной прессы. Этот праздник дорог не только журналистам, но и всем, кто ценит слово, новости, информацию. Как от себя, так и от имени наших молодых журналистов, выражаю глубокую благодарность тренерам, участвовавшим в этом тренинге, всем, кто поделился с нами своими ценными знаниями, своими мастер-классами".
Рашад Маджид: АПА - это школа
Председатель Совета прессы Азербайджана Рашад Меджид выразил уверенность в том, что молодые люди, окончившие обучение в Школе журналистов АПА, посвятят свою жизнь журналистике. «Если АПА передает – новость точная, если нет - то значит, еще не подтверждено. В АПА сегодня работают талантливые и перспективные молодые журналисты. Я всегда этим гордился. У нас были постоянные разговоры с Вюсалей ханум о продолжении этой традиции. Я всегда говорил ей: «Вы делаете великую работу. AПA - действительно школа. Я верю, что молодые люди, окончившие Школу журналистов AПA и получившие сертификат, посвятят свою жизнь журналистике. Особое место в их биографии займет «Школа журналистов АПА».
Рашад Меджид сказал, что тренинги проводятся уже второй раз. «Я уверен, что это будет продолжаться в ближайшие годы. Это станет прекрасной традицией азербайджанской профессиональной журналистики. Сегодня многие называют себя «журналистами». Но даже в информационном хаосе я верю, что победят настоящие, профессиональные СМИ. Еще раз поздравляю всех студентов, желаю им успехов», - отметил председатель Совета прессы.
Вюсаля Махиргызы: С сентября стартует третий тренинг
Генеральный директор APA Media Group Вюсаля Махиргызы сказала, что более 15 выпускников, прошедших первый тренинг, уже работают в сфере медиа. «На первый тренинг поступило 220 резюме, а на второй-180. Первое обучение завершили 22 человека, а в этот раз-18. Из них в общей сложности 10 человек работают в AПA, а 6 - в других медиа-структурах. Время от времени другие наши коллеги также интересуются нашими выпускниками для своих кадровых банков».
Вюсаля Махиргызы сказала, что с сентября стартует третий тренинг. «На этот раз мы планируем организовать несколько профильных тренингов и курсов, которые охватят и другие области СМИ. На этих тренингах у нас уже будут международные партнеры», - отметила Вюсаля Махиргызы.
«Я хочу видеть выпускников в качестве профессиональных журналистов и руководителей в азербайджанских СМИ».
Нуршан Гулиев: «Наша цель-обеспечить устойчивую деятельность этой школы»
Главный редактор APA Media Group Нуршан Гулиев отметил успешные результаты Школы журналистов AПA: "Предыдущие выпускники уже работают в различных областях СМИ. Это также показывает, что Школа журналистов АПА имеет успешные результаты. Одна из главных причин нашего успеха-глубокое обучение практическим навыкам журналистики. Наша цель-обеспечить устойчивое функционирование этой школы. Мы гордимся тем, что слушатели, посещающие наши тренинги, зарекомендовали себя как «выпускники Школы журналистов АПА», работая на разных сайтах и в различных редакциях».
Алмаз Махмуд: Чем больше таких школ, тем лучше...
Ректор Академии телерадиовещания при ЗАО "Азербайджанское телевидение и радиовещание", преподаватель Школы журналистов АПА Алмаз Махмуд сказала, что ее порадовал подход, интерес и ответственность слушателей в этой области: «Как пресечь дезинформацию? - этот вопрос заставляет нас постоянно задумываться. Мы считаем, что одним из наиболее эффективных способов избежать этой проблемы являются именно такие школы, как Школа журналистов AПA. Чем больше таких школ, тем сильнее мы можем бороться с дезинформацией. Увеличение числа журналистов, работающих профессионально и по принципам, является главным условием очистки информационного пространства. Я хочу, чтобы в нашей стране выросли хорошие специалисты в области журналистики, сформировалась молодежь с высокой медиаграмотностью и ответственностью».
Ильгар Алфи: Журналистика-ответственный бизнес
Публицист Ильгар Алфи отметил, что журналистика - это ответственный бизнес: «Я рекомендую молодым людям сначала изучать жизнь, а затем уже людей. Потому что в журналистике много тонкостей, но они глубже, чем иногда кажется».
«Журналистика-очень сложная, но важная профессия. Иногда мы чувствуем, что в обществе эту область недооценивают. Иногда есть те, кто думает, что его не уважают. Иногда эта профессия также может втянуть вас в полемику. Но, несмотря на все это, это действительно важная и влиятельная сфера. Вы заняты очень важной работой. Если вы выбрали эту профессию с любовью - пусть ваш путь всегда будет открыт», - отметил Ильгар Алфи.
Рамиля Гурбанлы: Я желаю, чтобы эта школа расширилась
Журналист Рамиля Гурбанлы отметила, что АПА стала школой для большинства журналистов. «AПA - это школа журналистики с момента ее создания. Еще до того, как я начала работать в AПA, я следила за сайтом AПA, чтобы убедиться в точности новостей. И сегодня эта моя традиция не изменилась. Очень хотелось бы, чтобы эта школа росла, расширялась. Потому что молодежь, воспитанная этой школой, будет распространяться в СМИ будущего, формировать его лицо. Еще раз поздравляю каждого из вас! Желаю вам продолжать эту школу, жить ее ценностями. И когда вы будете работать в каких-либо медиа-структурах, чтоб вы влияли на редакции, а не они - на вас!”
Бахаддин Хази: Ваша карьера еще впереди
Писатель-публицист Бахаддин Хази поздравил выпускников школы:
«Что посеял Гасан бек Зардаби, мы пожинаем сегодня. Сегодня обучение в этой группе разделяет вас друг от друга, но цель в том, чтобы объединить вас. Мы долго будем наблюдать за вами в СМИ. Мы будем работать вместе, наши пути снова пересекутся. Мы стараемся научить вас как можно больше – делимся тем, что знаем. Я подарю вам свою книгу. Это можно расценить как символическую благодарность, так и в качестве путеводителя".
Бахаддин Ази отметил, что карьера молодежи еще впереди: «Я очень рад преподавать в этой школе, делиться своим опытом с молодежью».
Афаг Вагифгызы: Обучение в AПA можно сравнить с получением личной печати
Известный журналист Афаг Васифгызы отметила, что выпускники Школы журналистов АПА являются представителями этого бренда: «Журналистика-это не медицина, там имеется рецепт. Чтобы добиться успеха в этой области, недостаточно просто изучить правила. В этих уроках мы научили вас не просто писать. Потому что у человека либо есть способность писать, либо нет. В этой школе мы говорили о жизни, делились личным опытом. Я попыталась передать вам свой 35-летний профессиональный путь».
Афаг Васифгызы отметила, что АПА с момента своего создания была медиа-организацией, которая смогла сплотить вокруг себя журналистов: «Успех АПА в том, что ему всегда удавалось объединить лучших. Поэтому выпускаемый им продукт отличается высоким качеством. Обучение в AПA - значит получить печать. Это также означает быть носителем бренда. Выпускники Школы журналистов АПА являются представителями этого бренда. Это большая честь. Будьте уверены, что на будущих этапах вашей жизни этот сертификат с печатью AПA станет вашим путеводителем, откроет вам двери. Желаю каждому из вас удачи».
Шамиль Пашаев: Быть в АПА - большой успех
Известный юрист Шамиль Пашаев подчеркнул, что в этой школе с участниками поделились необходимыми знаниями. «В Школе журналистов АПА мы говорили об этическом кодексе. В учениях принимала участие достаточно подготовленная молодежь. Было много желающих: чему-то научиться, задавать вопросы. Быть студентом Школы журналистов AПA и получить сертификат-это довольно серьезное достижение».