APA Jurnalist Məktəbinin məzunlarına sertifikatlar təqdim edilib – FOTO
"APA Media Group"un layihəsi olan APA Jurnalist Məktəbi layihəsinin növbəti məzunlarına sertifikatlar təqdim edilməsi mərasimi keçirilib.
Qabil Abbasoğlu: Bu təlimdən hər kəs razı qalıb
APA Jurnalist Məktəbinin rəhbəri Qabil Abbasoğlu məzunları təbrik edib.
“Qarşıdan gələn Milli Mətbuat Günü münasibətilə hər birinizi səmimi qəlbdən təbrik edirəm.Bu bayram təkcə jurnalistlər üçün deyil, həm də sözə, xəbərə, informasiyaya dəyər verən hər kəs üçün əzizdir. Bu təlimdə iştirak edən təlimçilərə, master-klassları ilə bizə dəyərli biliklərini paylaşan hər kəsə həm öz adımdan, həm də gənc jurnalistlərimiz adından dərin təşəkkürümü bildirirəm".
Rəşad Məcid: APA məktəbdir
Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid APA Jurnalist Məktəbinin təlimlərini bitirən gənclərin həyatlarını jurnalistikaya həsr edəcəklərinə inandığını bildirib.
APA yayıbsa, xəbər doğrudur, APA yaymayıbsa, deməli, hələ təsdiqlənməyib. APA-da bu gün istedadlı və perspektivli gənc jurnalistlər çalışırlar. Mən həmişə bununla fəxr etmişəm. Bu ənənənin davam etməsi ilə bağlı Vüsalə xanımla daim söhbətlərimiz olub. Həmişə ona demişəm: “Siz çox böyük savab iş görürsünüz.” APA həqiqətən də bir məktəbdir. İnanıram ki, APA Jurnalist Məktəbini bitirib sertifikat alan gənclər öz həyatlarını jurnalistikaya həsr edəcəklər. Onların bioqrafiyasında APA Jurnalist Məktəbi xüsusi yer tutacaq".
Rəşad Məcid bildirib ki, təlimlər artıq ikinci dəfədir təşkil olunur.
"Əminəm ki, gələcək illərdə də davam edəcək. Bu, Azərbaycan peşəkar jurnalistikasının gözəl bir ənənəsinə çevriləcək. Bu gün özünü “jurnalist” adlandıranlar çoxdur. Lakin informasiya xaosu içində belə, əsl peşəkar medianın qalib gələcəyinə inanıram. Bir daha bütün tələbələri təbrik edir, onlara uğurlar arzulayıram” deyə, Mətbuat Şurasının sədri qeyd edib.
Vüsalə Mahirqızı: Sentyabrdan üçüncü təlimlər başlayacaq
"APA Media Group"un Baş direktoru Vüsalə Mahirqızı deyib ki, birinci təlimi bitirən 15 nəfərdən çox məzun artıq media sahəsində çalışır.
“Birinci təlim üçün 220, ikinci təlimlə bağlı isə 180 CV daxil oldu. İlk təlimi 22 nəfər, budəfəki təlimi isə 18 nəfər bitirir. Bu tələbələrdən ümumilikdə 10 nəfəri APA-da, 6 nəfər isə başqa media qurumlarında çalışır. Vaxtaşırı başqa həmkarlarım da kadr bankları üçün bizim məzunlarla maraqlanırlar".
Vüsalə Mahirqızı bildirib ki, sentyabr ayından üçüncü təlimlər başlayacaq.
"Biz bu dəfə medianın digər sahələrini də əhatə edən bir neçə profilli təlim və kurslar təşkil etməyi planlaşdırırıq. Bu təlimlərdə artıq beynəlxalq tərəfdaşlarımız da olacaq" deyə, Vüsalə Mahirqızı bildirib: "Bu gün məzun olan gəncləri Azərbaycan mediasında peşəkar jurnalistlər və media rəhbərləri kimi görməyi arzulayıram”.
Nurşən Quliyev: Məqsədimiz bu məktəbin davamlı fəaliyyətini təmin etməkdir
"APA Media Group"un Baş redaktoru Nurşən Quliyev APA Jurnalist Məktəbinin uğurlu nəticələrinin olduğunu bildirib:
"Bundan əvvəlki məzunlar artıq müxtəlif media sahələrində çalışırlar. Bu da göstərir ki, APA Jurnalist Məktəbinin uğurlu nəticələri var. Uğurumuzun əsas səbəblərindən biri praktik jurnalistika bacarıqlarının dərindən öyrədilməsidir. Məqsədimiz bu məktəbin davamlı fəaliyyətini təmin etməkdir. Biz fəxr edirik ki, təlimlərimizə qatılan tələbələr indi fərqli sayt və redaksiyalarda çalışaraq “APA Jurnalist Məktəbinin məzunu” adı ilə özlərini təsdiq edirlər".
Almaz Mahmud: Bu cür məktəblər nə qədər çox olsa...
Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri QSC-nin nəzdnindəki Teleradio Akademiyasına rektoru, APA Jurnalist Məktəbinin təlimçisi Almaz Mahmud bildirib ki, tələbələrin bu sahəyə yanaşması, marağı və məsuliyyəti onu sevindirib:
“Dezinformasiyanın qarşısını necə alaq? – bu sual bizi daim düşündürür. Biz inanırıq ki, bu problemin qarşısını almağın ən təsirli yollarından biri məhz APA Jurnalist Məktəbi kimi məktəblərdir. Bu cür məktəblər nə qədər çox olsa, biz dezinformasiyaya qarşı bir o qədər güclü mübarizə apara bilərik. Peşəkar və prinsiplərlə işləyən jurnalistlərin artması informasiya məkanını təmizləmək üçün əsas şərtdir. Arzum budur ki, ölkəmizdə jurnalistika sahəsində yaxşı mütəxəssislər yetişsin, media savadı və məsuliyyəti yüksək olan gənclər formalaşsın".
İlqar Əlfi: Jurnalistika məsuliyyətli işdir
Publisist İlqar Əlfi bildirib ki, jurnalistika məsuliyyətli işdir: "Gənclərə tövsiyəm odur ki, ilk növbədə həyatı, sonra isə insanları öyrənsinlər. Çünki jurnalistikanın incəlikləri çoxdur, amma bunlar bəzən göründüyündən daha dərindir".
"Jurnalistika çox çətin, eyni zamanda vacib peşədir. Bəzən cəmiyyətdə bu sahəyə dəyər verilmədiyini hiss edirik. Bəzən hörmətdən düşdüyünü düşünənlər olur. Bəzən də bu peşə sizi polemikaya çəkə bilər. Amma bütün bunlara baxmayaraq, bu həqiqətən də önəmli və təsirli sahədir. Siz çox vacib işlə məşğulsunuz. Əgər bu peşəni sevərək seçmisinizsə, yolunuz açıq olsun” İlqar Əlfi qeyd edib.
Ramilə Qurbanlı: Bu məktəbin genişlənməsini arzulayıram
Jurnalist Ramilə Qurbanlı qeyd edib ki, APA jurnalistlərin əksəriyyəti üçün məktəb olub.
APA yaranan gündən jurnalistika məktəbidir. Mən hələ APA-da işləməyə başlamamışdan əvvəl, bir xəbərin doğruluğuna əmin olmaq üçün ilk növbədə APA-nın saytına baxardım. Bu gün də bu ənənəm dəyişməyib. Çox istərdim ki, bu məktəb böyüsün, genişlənsin. Çünki bu məktəbin yetişdirdiyi gənclər gələcəyin mediasına yayılacaq, onun simasını formalaşdıracaq. Bir daha hər birinizi təbrik edirəm! Arzu edirəm ki, bu məktəbi davam etdirəsiniz, onun dəyərlərini yaşadasınız. Və nə vaxtsa hansısa media orqanında çalışanda, o redaksiyalara siz təsir edəsiniz, onlar sizə yox!”.
Bahəddin Həzi: Karyeranız hələ qarşıdadır
Yazıçı-publisist Bahəddin Həzi məktəbin məzunlarını təbrik edib: "Həsən bəy Zərdabinin əkdiyini biz bu gün biçirik. Bu gün bu qrupda keçirilən təlim bizi bir-birimizdən ayırır – amma məqsəd bizi birləşdirməkdir. Sizi mediada hələ çox görəcəyik. Bir yerdə işləyəcəyik, yollarımız yenə kəsişəcək. Biz də bacardığımız qədər sizə öyrətməyə çalışırıq – bildiyimizi paylaşırıq. Mən öz kitabımı sizə hədiyyə edəcəyəm. Bu həm simvolik təşəkkür, həm də yol yoldaşı kimi dəyərləndirilə bilər".
Bahəddin Həzi qeyd edib ki, gənclərin karyerası hələ qarşıdadır: " Mən bu məktəbdə təlim keçməkdən, gənclərlə təcrübəmi bölüşməkdən çox məmnunam".
Afaq Vasifqızı: APA-da təlim almaq bir möhür qazanmaq deməkdir
Tanınmış jurnalist Afaq Vasifqızı qeyd edib ki, APA Jurnalist Məktəbinin məzunları bu brendin təmsilçiləridir: “Jurnalistika təbabət deyil ki, burada resept verilsin. Bu sahədə uğur qazanmaq üçün yalnız qaydaları öyrənmək kifayət deyil. Biz bu təlimlərdə sizə sadəcə yazı yazmağı öyrətmədik. Çünki insanın ya yazı yazmaq bacarığı var, ya da yoxdur. Biz bu məktəbdə həyat haqqında danışdıq Şəxsi təcrübələrimizi bölüşdük. Mən 35 illik peşəkar yolumu sözlə sizə çatdırmağa çalışdım".
Afaq Vasifqızı qeyd edib ki, APA yarandığı gündən jurnalistləri ətrafına toplamağı bacaran media qurumu olub: " APA-nın uğuru odur ki, o, həmişə ən yaxşıları bir araya gətirməyi bacarıb. Buna görə də istehsal etdiyi məhsul yüksək keyfiyyətlidir. APA-da təlim almaq bir möhür qazanmaq deməkdir. Bu həm də bir brendin daşıyıcısı olmaqdır. APA Jurnalist Məktəbinin məzunları bu brendin təmsilçiləridir. Bu böyük bir şərəfdir. Əmin olun ki, həyatınızın gələcək mərhələlərində APA-nın möhürü olan bu sertifikat sizə yol yoldaşı olacaq, qapılar açacaq. Hər birinizə uğurlar arzulayıram”.
Şamil Paşayev: APA-da olmaq böyük uğurdur
Tanınmış hüquqşünas, məktəbin təlimçisi Şamil Paşayev vurğulayıb ki, bu məktəbdə iştirakçılarla onlara lazım olan biliklər bölüşülüb: “APA Jurnalist Məktəbində biz etik kodeks barədə söhbət etdik. Təlimdə kifayət qədər hazırlıqlı gənclər iştirak edirdi. Nəsə öyrənmək, sual vermək istəyən çox idi. APA Jurnalist Məktəbinin tələbəsi olmaq və sertifikatla təmin olunmaq kifayət qədər ciddi uğurdur".

A ceremony was held to present certificates to the next graduates of the APA Journalism School, a project of "APA Media Group".
Qabil Abbasoglu: Everyone was satisfied with this training
The head of the "APA Journalist School" Qabil Abbasoglu congratulated the graduates.
"I sincerely congratulate each of you on the upcoming National Press Day. This holiday is dear not only to journalists, but also to everyone who values words, news, and information. I express my deep gratitude to the trainers who participated in this training, to everyone who shared their valuable knowledge with us through their master classes, both on my own behalf and on behalf of our young journalists."
Rashad Majid: APA is a school
The Chairman of the Azerbaijan Press Council Rashad Majid said that he believes that young people who graduate from the APA Journalism School will dedicate their lives to journalism.
"If APA has published it, the news is true, if APA has not published it, it has not been confirmed yet. Talented and promising young journalists work at APA today. I have always been proud of this. We have constantly talked with Vusala khanum about the continuation of this tradition. I have always told her: "You are doing a very good job." APA is truly a school. I believe that young people who graduate from the APA Journalist School and receive a certificate will devote their lives to journalism. The "APA Journalist School" will hold a special place in their biography."
Rashad Majid said that the trainings are being organized for the second time.
"I am sure that it will continue in the coming years. This will become a wonderful tradition of professional journalism in Azerbaijan. Today, there are many people who call themselves "journalists". However, even in the information chaos, I believe that truly professional media will prevail. I congratulate all the students once again and wish them success," the Chairman of the Press Council noted.
Vusala Mahirgizi: "The third training will start in September"
Vusala Mahirgizi, General Director of APA Media Group, said that more than 15 graduates who completed the first training are already working in the media field.
"220 CVs were received for the first training, and 180 for the second training. 22 people completed the first training, and 18 people completed this training. In total, 10 of these students work at APA, and 6 in other media organizations. From time to time, other colleagues of mine are also interested in our graduates for their personnel banks".
Vusala Mahirgizi said that the third training will start in September.
"This time, we plan to organize several profile trainings and courses covering other areas of the media. We will also have international partners in these trainings," Vusala Mahirgizi said: "I wish to see the young people who graduated today as professional journalists and media managers in the Azerbaijani media."
Nurshan Guliyev: "Our goal is to ensure the sustainable operation of this school"
APA Media Group Editor-in-Chief Nurshan Guliyev said that the APA Journalism School has achieved successful results:
"Previous graduates are already working in various media fields. This also shows that the APA Journalism School has achieved successful results. One of the main reasons for our success is the in-depth training of practical journalism skills. Our goal is to ensure the sustainable operation of this school. We are proud that the students who participated in our trainings are now working in different sites and editorial offices and establishing themselves as "APA Journalist School graduates".
Almaz Mahmud: The more such schools there are...
Almaz Mahmud, rector of the Teleradio Academy under the Azerbaijan Television and Radio Broadcasting CJSC, instructor of the APA Journalism School, said that he was pleased with the students' approach, interest and responsibility in this field:
"How can we prevent disinformation? - this question constantly makes us think. We believe that one of the most effective ways to prevent this problem is schools like the APA Journalism School. The more such schools there are, the stronger we can fight against disinformation. The increase in the number of professional and principled journalists is the main condition for cleaning up the information space. My wish is that good specialists in the field of journalism be trained in our country, and that young people with high media literacy and responsibility be formed."
Ilgar Alfi: Journalism is a responsible job
Publicist Ilgar Alfi said that journalism is a responsible job: "My advice to young people is to first learn about life, and then about people. Because journalism has many subtleties, but sometimes they are deeper than they seem."
"Journalism is a very difficult, but at the same time important profession. Sometimes we feel that this field is not valued in society. Sometimes there are those who think that it has lost respect. Sometimes this profession can draw you into polemics. But despite all this, this is a truly important and influential field. You are engaged in very important work. If you have chosen this profession with love, may your path be open," Ilgar Alfi noted.
Ramila Gurbanli: I wish this school to expand
Journalist Ramila Gurbanli noted that APA has been a school for most journalists.
"APA has been a journalism school since its inception. Before I even started working at APA, I would first check the APA website to make sure that a piece of news was true. This tradition has not changed today. I would very much like this school to grow and expand. Because the young people trained by this school will spread to the media of the future and shape its face. I congratulate each of you once again! I wish you to continue this school and keep its values alive. And when you work for a media outlet someday, you will influence those editorial offices, not they you!"
Bahaddin Hazi: Your career is still ahead
Writer-publicist Bahaddin Hazi congratulated the graduates of the school:
"Today we are reaping what Hasan bey Zardabi sowed. Today, the training held in this group separates us from each other - but the goal is to unite us. We will see you in the media a lot more. We will work together, our paths will cross again. We are also trying to teach you as much as we can - we share what we know. I will give you my book as a gift. This can be considered both a symbolic thank you and a companion on the journey."
Bahaddin Hazi noted that the careers of the young people are still ahead: "I am very pleased to be trained at this school and to share my experience with the young people."
Afag Vasifqizi: Training at APA means earning a seal
Well-known journalist Afag Vasifqizi noted that graduates of the APA Journalism School are representatives of this brand:
“Journalism is not medicine, where a prescription is given. To succeed in this field, it is not enough to just learn the rules. We did not just teach you how to write in these trainings. Because a person either has the ability to write or he does not. We talked about life at this school. We shared our personal experiences. I tried to convey my 35-year professional path to you in words.”
Afag Vasifqizi noted that APA has been a media organization that has been able to gather journalists around it since its inception: "APA's success is that it has always managed to bring together the best. That is why the product it produces is of high quality. Getting training at APA means earning a seal. It is also becoming a bearer of a brand. Graduates of the APA Journalism School are representatives of this brand. This is a great honor. Be sure that this certificate, which is the seal of APA, will be your companion and open doors in the future stages of your life. I wish you all success."
Shamil Pashayev: Being at APA is a great success
A well-known lawyer and school instructor Shamil Pashayev emphasized that the knowledge they needed was shared with the participants at this school.
"We talked about the code of ethics at the APA Journalism School. There were quite a few well-prepared young people participating in the training. There were many who wanted to learn something and ask questions. Being a student of the APA Journalism School and being provided with a certificate is quite a serious success."